خریدرسانه

وظیفه‌ی این بخش تلفیق تحقیقات با تفکر استراتژیک یا راهبردی است. در بیشتر مواقع، ترکیبی از محققان و مدیران پروژه، در این بخش به کارهای گوناگونی مشغول‌اند: تولید مسیرهای راهبردی، تحقیق، فراهم‌کردن خواسته‌های مشتریان و یاری‌رساندن به سایر بخش‌ها برای خلق و اجرای کمپین‌ها. کریس کوپ (Chris Cowpe) برنامه ریزی پروژه را این‌طور تعریف می‌کند: «سازوکاری که به‌موجب آن، مشتری وارد فرایند توسعه‌ی تبلیغات می‌شود. تبلیغات برای اثربخشی واقعی، باید مناسب و شاخص باشند. برنامه ریزی به هر دو طرف در این راه کمک می‌کند.»برای برگزاری و اجرای کمپینی موفق، باید زمان و مکان لازم برای تبلیغات را در گروه خرید رسانه تعیین کرد. این خرید شامل خرید زمان رسانه‌هایی مانند رادیو و تلویزیون، رسانه‌های محیطی مانند بیلبوردها، پوسترها و تبلیغات پارتیزانی در محیط، مجلات و روزنامه‌ها، بنرهای اینترنتی و هر رسانه‌ی دیگری است که دراِزای دریافت هزینه، کار نمایش تبلیغات را بر عهده می‌گیرد. این بخش در همکاری تنگاتنگی با تیم خلاق و دپارتمان آن است، چون این دپارتمان، ایده‌ها را برای اجرا شکل می‌دهد. بخش خرید رسانه معمولا تحت مدیریت کارگردان یا مدیر رسانه است.

برنامه ریزی رسانه

فرآیندی است که تبلیغ کنندگان قبل از راه اندازی کمپین های تبلیغاتی برای افزایش اثربخشی آن را طی می کنند. این اولین قدم مهم برای هر کمپین تبلیغاتی است. این فرآیندی است که طی آن بازاریابان در کجا، چه زمانی و چند وقت یکبار تبلیغ می کنند تا تعامل و بازگشت سرمایه (بازده سرمایه) به حداکثر برسد.

اشکال برنامه ریزی رسانه ای

هر کسب و کاری در مورد اینکه چه شکلی از رسانه برای آن سودآور است متفاوت است. لازمه برنامه‌ریزی رسانه‌ای که به خوبی اجرا می‌شود، ارسال مؤثر پیام به مخاطبان هدف و پاسخ مثبت مشتری است. رسانه های دیجیتال شامل تمام دارایی هایی است که مشتری در اینترنت پیدا می کند. برخی از اینها تبلیغات PPC (پرداخت به ازای هر کلیک)، تبلیغات بنری، تبلیغات ویدیویی و غیره هستند. برنامه ریزان رسانه برای انتخاب بهترین نوع برای تبلیغ کنندگان مختلف به اشکال مختلف رسانه های دیجیتال و سنتی متکی هستند.

برخی از اشکال این بسترهای رسانه ای عبارتند از:

 1. رسانه های تحت مالکیت

رسانه تحت مالکیت به هر ویژگی وب اشاره که فرد می تواند آن را کنترل کند و منحصر به برند خود است. اینها شامل وبلاگ ها و ویدیو ها در هر وب سایتی می شود. این نوع تبلیغات رسانه ای در پلتفرمی که بازاریاب مالک آن است به اشتراک گذاشته می شود. هرچه یک برند دارای رسانه های بیشتری باشد، شانس بیشتری برای افزایش حضور برند خود در فضای دیجیتال دارد. اینها توسعه برند هستند و راه های بیشتری را برای افراد ایجاد می کنند تا با نام تجاری خود تعامل داشته باشند.

 1. رسانه پولی

به عبارت ساده، رسانه پولی بازاریابی است که فرد برای آن هزینه می پردازد. پرداخت هزینه برای تبلیغ محتوی به جلب توجه بیشتر کمک می کند. چندین پلت فرم رسانه های اجتماعی تبلیغات رسانه ای پولی را ارائه می دهند که می تواند به تقویت محتوا و وب سایت کمک کند. احتمال هدایت جستجو ها به وب سایت های شخص را افزایش می دهد. این یک راه عالی برای تبلیغ محتوا برای تولید رسانه های با درآمد بیشتر است. همچنین ترافیک را مستقیماً به ویژگی های رسانه تحت مالکیت هدایت می کند.

 1. رسانه های کسب شده

مدیاهای کسب‌ شده، تبلیغات یا افشاگری هستند که از روش ‌هایی غیر از تبلیغات پولی به دست می‌آیند. مدیای به دست آمده اساساً تبلیغات شفاهی آنلاین هستند. معمولاً شامل ذکر، اشتراک‌ گذاری، ارسال مجدد، توصیه‌ ها یا محتوایی است که توسط سایت ‌های شخص ثالث انتخاب شده است.

هر سه عنصر، مالکیت، کسب درآمد و پرداخت شده، برای استراتژی رسانه دیجیتال ضروری هستند.

عوامل و فاکتورهای موثر در برنامه ریزی رسانه ای

هر پلتفرم رسانه ای مزایا و معایب خود را دارد. به عنوان مثال، برخی از رسانه های تبلیغاتی مقرون به صرفه هستند و برخی از آنها گستره وسیعی دارند. موارد زیر عواملی هستند که یک برنامه ریز رسانه باید قبل از انتخاب پلتفرم رسانه ای برای تبلیغات و پروموشن در نظر بگیرد.

 1. دستیابی

دسترسی به یک آگهی مهم ترین عاملی است که بر تصمیم یک برنامه ریز رسانه تأثیر می گذارد. دسترسی رسانه ها را می توان به عنوان تعداد افرادی که یک تبلیغ یا پست را از طریق بسترهای رسانه ای مختلف مشاهده می کنند تعریف کرد. پلتفرم‌ های رسانه‌ای سنتی مانند تلویزیون و روزنامه در مقایسه با پلتفرم ‌های رسانه‌ای مانند رادیو، دسترسی بیشتری دارند.

با این حال، در عصر اینترنت، پلت فرم رسانه های اجتماعی حداکثر قابلیت دسترسی را دارد. اگر شرکتی قصد دارد جوانان را هدف قرار دهد، پلتفرم رسانه های اجتماعی بهترین بستر برای دسترسی به آنها است. بنابراین، قبل از اینکه پول خود را در آن سرمایه گذاری کنید، دسترسی به پلت فرم رسانه ای ضروری است.

 1. هزینه به هزار

درتبلیغات ، هزینه تبلیغات به هزار نفر تقسیم می شود. شرکت چقدر باید به یک روزنامه بپردازد تا به هزار نفر برسد؟ کل هزینه تبلیغات با ضرب هزینه به هزار در تعداد کل افراد محاسبه می شود.

به عنوان مثال، اگر روزنامه ای 100000 مشترک داشته باشد و 100 ريال هزینه شود تا یک آگهی به 1000 مشترک برسد، شرکت تبلیغاتی موظف است 10000 ريال به روزنامه بپردازد تا آگهی آن در روزنامه چاپ شود.

به عنوان یک برنامه ریز رسانه، مایلید یک پلت فرم رسانه ای با هزینه کمتر و دسترسی بالا انتخاب کنید.

 1. فراوانی تبلیغات

فرکانس تبلیغات را می توان به عنوان تعداد کل دفعاتی که یک تبلیغ به یک فرد نشان داده می شود تعریف کرد. در نظر گرفته می شود که یک آگهی حداقل سه یا چهار بار نمایش داده شود تا فرد با برند آشنا شود.

بنابراین، هر چه تعداد دفعات تبلیغات بیشتر باشد، نتیجه بهتری خواهد داشت. با این حال، هزینه نیز یک عامل اساسی است که بر تعداد دفعات تبلیغات تأثیر می گذارد. اگر می‌خواهید آگهی‌تان مرتب نمایش داده شود، ملزم به پرداخت بیشتر هستید.

 1. تاثیر

تأثیر بستر رسانه ای به این معناست که رسانه انتخابی چقدر می تواند مخاطبان شما را متقاعد کند که اقدامی انجام دهند. رسانه های مختلف تاثیرات متفاوتی روی مخاطب دارند. به عنوان مثال، تبلیغ عطر در یک مجله مد تأثیر بیشتری نسبت به یک روزنامه محلی دارد.

به طور مشابه، تبلیغات محصولات هزاره باید در وب سایت های اینترنتی و پلت فرم های رسانه های اجتماعی تبلیغ شود. تبلیغات اقلام غذایی در تلویزیون تاثیر بیشتری خواهد داشت. بنابراین، بستر رسانه ای باید بر اساس نوع محصولی که می خواهید تبلیغ کنید انتخاب شود.

اگر پلتفرم رسانه ای اشتباهی را برای تبلیغ محصول خود انتخاب کنید، نتیجه آن به خوبی که انتظار دارید نخواهد بود.

 1. حُسن انتخاب

این عامل بر تعداد مخاطبان منطقی در تبلیغات محصول شما متمرکز است. در صورتی که درصد مخاطبان معتبری که توانایی خرید محصول شما را دارند کم باشد، دسترسی بالای پلت فرم رسانه ای شما بی اثر خواهد بود.

به عنوان مثال ، یک آگهی کامل در صفحه اول خودروی پورشه در یک روزنامه محلی، بازده سرمایه کافی را برای شما به ارمغان نمی آورد، زیرا درصد مخاطبانی که می توانند ماشین شما را بخرند، ناچیز خواهد بود.

اهمیت فرآیند برنامه ریزی رسانه ای

موفقیت کمپین تبلیغاتی شما عمدتاً به فرآیند برنامه ریزی رسانه بستگی دارد. یک برنامه‌ ریزی رسانه ‌ای مؤثر می‌تواند منجر به بازگشت سرمایه قابل توجهی شود، در حالی که برنامه ‌ریزی رسانه‌ای ناکارآمد ممکن است منجر به بازگشت سرمایه ضعیف و تنزل تصویر ذهنی از برند شود.

آیا تا به حال متوجه شده اید که یک لحن یا آهنگ خاص می تواند شما را به یاد یک برند بیاندازد بدون اینکه نام آن را ذکر کنید؟ شعار ” I’m loving it” شما را به یاد مک دونالدز می اندازد.

این همه به دلیل برنامه ریزی رسانه ای موثر برندها امکان پذیر است. آنها توانستند در زمان مناسب از طریق رسانه مناسب در هدف قرار دادن مخاطبان مناسب موفق شوند. انتخاب رسانه مناسب برای موفقیت یک کمپین رسانه ای تبلیغاتی مهم است.

اگر می خواهید به ذهن مردم وارد شوید، یک برنامه ریزی رسانه ای مؤثر ضروری است. انتخاب رسانه مناسب مشتریان مناسب را به سمت برند شما جذب می کند. شرکت هایی با بودجه تبلیغاتی اندک به دلیل برنامه ریزی رسانه ای صحیح در برندسازی خود در بازار موفق می شوند.

مزایای برنامه ریزی رسانه ای

 1. سازمان

کمپین های تبلیغاتی از همان ابتدا سازماندهی می شوند.

 1. ردیابی

ردیابی و تعیین اهداف در دسترس تر می شود.

 1. تعیین مخاطب هدف

برنامه ریزی منجر به تحقیق عمیق در مورد مخاطب می شود که هدف قرار دادن مخاطب را موثرتر می کند.

 1. انجام تجزیه و تحلیل برای همگام شدن با رقبا

در محیط رقابتی رسانه ‌های دیجیتال ، برنامه ‌ریزی یک تبلیغ قبل از کمپین می‌تواند به پیشی گرفتن از همتایان کمک کند.

 1. همگام با روند اینترنت

آژانس های برنامه ریزی رسانه ترفندهای مختلفی برای جذب مخاطب دارند. اینترنت همچنان در حال ارتقاء و معرفی روند ها است. برنامه‌ ریزی رسانه به تبلیغ ‌کنندگان کمک می‌کند تا با این روندها همراهی کنند، که باعث افزایش ترافیک می‌شود.

 1. بودجه بندی

برنامه ریزی رسانه ای همچنین به بازاریابان کمک می کند تا در محدوده بودجه باقی بمانند و از صرف بیش از حد سرمایه جلوگیری کنند.

 1. استراتژی های برنامه ریزی رسانه ای

شکل‌ گیری استراتژ ی‌های برنامه ‌ریزی رسانه می‌تواند به بازاریابان در استخراج پتانسیل کامل یک کمپین تبلیغاتی کمک کند. برخی از این استراتژی ها عبارتند از:

 1. انتخاب کانال های رسانه مربوطه

انتخاب کانال رسانه ای مناسب برای به اشتراک گذاری محتوا یک مرحله ضروری است. چندین کانال سنتی و دیجیتال وجود دارد که طیف وسیعی را در اختیار کاربران قرار می دهد. کانال های سنتی شامل تلویزیون، رادیو، مجلات و غیره است.

کانال‌های دیجیتال شامل رسانه‌های اجتماعی، وبلاگ‌ها، وب‌سایت‌ها، ویدیوها و دیگر پلتفرم‌های آنلاین هستند. انتخاب کانال ها باید متناسب با مخاطب هدف باشد. کانال ها بر اساس نوع محتوای تبلیغ شده، جمعیت شناسی، جنبه های جغرافیایی و غیره انتخاب می شوند.

 1. تدوین استراتژی بازاریابی

ایجادیک استراتژی بازاریابی یک گام پیچیده در یک روش برنامه ریزی رسانه ای است که به خوبی اجرا شده است. این به بازاریاب کمک می کند در یک محیط رقابتی پیشرفت کند. این به حفظ بودجه بیش از یک کمپین تبلیغاتی کمک می کند.

تشکیل استراتژی بازاریابی شامل

 • بررسی عوامل بیرونی و درونی که ممکن است بر طرح رسانه ای تاثیر بگذارد.
 • تقسیم بندی را با توجه به مخاطبان هدف انجام دهید، بنابراین پیام به حداکثر تعداد افراد رسیده است.
 • چهار عنصر آمیخته بازاریابی یعنی محصول، قیمت، مکان و تبلیغ را در نظر بگیرید و بر اساس آن عمل کنید.
 1. اولویت بندی مخاطبین هدف

اگر یک برنامه ریز رسانه تسلیم همه استراتژی ها شده باشد و یک کمپین تبلیغاتی موفق داشته باشد، فروش هنوز آن چیزی نیست که انتظار می رود. این می تواند به احتمال زیاد به این دلیل باشد که حتی با وجود اینکه آنها همه کارها را به درستی انجام داده اند، تبلیغات به سمت افراد مناسب، یعنی مخاطبان هدف، هدایت نشده است.

هنگامی که یک شرکت مخاطبین هدف مناسب را برای برند خود انتخاب می کند، انتخاب کانال رسانه ای صحیح آسان تر می شود.

 1. تعیین اهداف

جنبه اصلی هر تبلیغ موفق، به ویژه در زمینه دیجیتال، تعداد افرادی است که به آنها دسترسی پیدا می کند. این به عنوان دسترسی به هر محتوا شناخته می شود. این میزان دسترسی را می توان با لایک ها، نظرات، اشتراک گذاری ها، بازدیدها و غیره که محتوا دریافت می کند اندازه گیری کرد.

 ردیابی چنین اطلاعاتی و تعیین اهداف بر اساس آن می تواند یک عنصر حیاتی برای افزایش تعامل تبلیغات باشد. بازاریابان می توانند با توجه به میزان دسترسی که محتوایشان دریافت می کند، معیار تعیین کنند. این امر به آنها کمک می کند تا کیفیت محتوای خود را بهبود بخشند.

 1. تنظیم لحن

«لحنی» که هر تبلیغی از آن استفاده می‌کند می‌تواند اعتبار محصول را ایجاد کند یا آن را از بین ببرد. این لحن به انتخاب و طول کلمات و پاراگراف های استفاده شده در محتوا در بافت نوشتاری اشاره دارد. در رسانه‌ های بصری، این «لحن» به پیامی اشاره دارد که از طریق نوع تصاویر، رنگ ‌ها و اشکال به تصویر کشیده می‌شود. لحنِ یک تبلیغ باعث ایجاد اعتماد بین بازاریاب و مشتری احتمالی آنها می شود. این لحن باید نوید بخش باشد تا به مشتریان بگوید که نیازهای آنها برآورده خواهد شد.

 
مقاله بازاریابی
 
تبلیغات و تحقیقات بازار

مراحل فرآیند برنامه ریزی رسانه ای

چهار عنصر مهم در طرح رسانه ای وجود دارد

 1. تحقیق و تحلیل مناسب

باید تحقیقات عمیقی در مورد برند اعلام شده و اجزای آن انجام شود. اینها شامل مخاطبان هدف، نکات کلیدی از کمپین های تبلیغاتی قبلی، بخش بندی بازار، کانال های رسانه ای، بودجه و غیره است.

 1. ترکیب راه هایی برای افزایش تعامل

تبلیغات دیجیتال همه چیز درباره این است که چه کسی برند شما را دیده است. برنامه ‌ریزی رسانه‌ای شامل پیاده ‌سازی راه ‌هایی برای هم‌ خوانی با مخاطبان هدف بر اساس جمعیت ‌شناسی و بینندگان است.

 1. استراتژی رسانه ای

شکل ‌دهی یک استراتژی رسانه‌ای شامل دستیابی به مخاطبان هدف ، بودجه‌بندی ، تعیین اهداف و غیره برای نشان دادن مؤثرترین افراد در کمپین است.

 1. اجرا

اگر طرح به درستی اجرا نشود، تشکیل یک برنامه عالی برای یک کمپین تبلیغاتی به هدر می رود. پیاده سازی به سادگی به این معنی است که چه زمانی و چگونه ، شما کارآیی کمپین تبلیغاتی را راه اندازی، نظارت و اندازه گیری خواهید کرد.

خرید رسانه چیست؟

خرید رسانه گام بعدی پس از برنامه ریزی رسانه ای موفق است. هر دو فرآیند در کنار هم انجام می شود. خرید رسانه ای شامل مجموعه ای از خرید های استراتژیک چند پلتفرمی تبلیغاتی، مذاکرات و ترتیباتی است که با هدف یافتن موثرترین مکان های تبلیغاتی با کمترین نرخ انجام می شود.

خرید تخصصی رسانه مستلزم مجموعه ‌ای از مهارت ‌ها و تکنیک‌ ها است، مانند درک پیچیده‌ای از بازار. خریداران رسانه همچنین به شبکه سازی و ایجاد روابط با افراد در صنعت افراط می کنند. این مزیت را برای شرکت ها فراهم می کند زیرا شانس بیشتری برای دستیابی به یک معامله عادلانه دارند.

فرآیند خرید رسانه شامل پیش راه اندازی، راه اندازی و پس راه اندازی است. بخش اول این فرآیند شامل خریداران رسانه‌ای است که مجموعه مناسبی از فرصت ‌ها را برای یک مشتری برای تبلیغ دریافت می‌کنند. در طول مرحله راه‌اندازی ، خریداران باید بتوانند تضمین کنند که تبلیغ‌کنندگان به اهداف خود می‌رسند. مرحله نهایی ، پس از راه اندازی، شامل ارزیابی میزان مؤثر بودن کمپین و گزارش دادن به کسب و کارها برای ارائه بازخورد است.

تفاوت های کلیدی بین خرید رسانه و برنامه ریزی رسانه

 

هدف اصلی هم برای برنامه ریزی رسانه و هم برای خرید رسانه، در نهایت کمک به ایجاد یک کمپین تبلیغاتی موفق برای کمک به شکوفایی یک برند است.

برنامه ریزی رسانه ای به شناسایی ترکیبی از پلتفرم های رسانه ای کمک می کند تا به بهترین نحو به اهداف یک کمپین بر اساس روند های دائماً در حال تغییر بازار دست یابد. هدف تعیین زمان ، مکان و تعداد دفعات ارسال پیام برای بهینه سازی پاسخ مخاطبان است.

از سوی دیگر، خرید رسانه ، به دست آوردن فضای رسانه ای و شکاف های زمانی است که تضمین می کند پیام به مخاطب هدف تعیین شده در کانال های رسانه های مختلف برسد. خریداران رسانه عمدتاً با نگرانی هایی مانند تأثیر تبلیغات، ROI (بازده سرمایه گذاری)، مراقبت از کلاهبرداری های تبلیغاتی، تعامل و سایر موارد سروکار دارند.

این فرآیند از مراحل مختلفی مانند تحقیق در مورد پلتفرم های مختلف ، مخاطبان و قیمت گذاری این پلتفرم ها تشکیل شده است.

یک استراتژی رسانه ای کلی هر دو این فرآیندها را در بر می گیرد. برنامه ریزی رسانه ای و همچنین خرید هر دو از وظایف حیاتی ایجاد و اجرای استراتژی های بازاریابی معاصر هستند. عدم تعادل ایجاد شده بین هر دوی این استراتژی ها می تواند به شدت بر کیفیت کمپین تبلیغاتی تأثیر بگذارد.

نتایج ممکن است در خرید رسانه بدون اطمینان از پتانسیل آن برای نتایج بهینه کاهش یابد. همچنین می‌تواند بر توسعه یک طرح صوتی که فاقد قرارگیری رسانه واقعی است تأثیر بگذارد.